تیر, ۱۳۹۹ بدون نظر تکنولوژی

اجزا تشکیل دهنده کامپیوتر

کامپیوتر یا رایانه ها جز فناوری های مفیدی هستند که توسط بشر ساخته شده است و در حالت کلی شامل دو قسمت هستند : ۱. سخت افزار ۲. نرم افزار

سخت افزار ها : قسمت های سخت و فیزیکی کامپیوتر مانند : مانیتور ، کیس و … که قابل لمس باشند را شامل میشود.

نرم افزار : اجرای برنامه ها ، وارد کردن اطلاعات و کد به کامپیوتر را نرم افزار گویند.

سخت افزار ها

واحد پردازش مرکزی cpu

 cpu در واقع مغز کامپیوتر است که وظیفه ی پردازش و اجرای دستورالعمل هایی که از طریق نرم افزار و سخت افزار دریافت میکند را اجرا کند. در واقع cpu به عنوان اصلی ترین تراشه مدار مجتمع IC در یک کامپیوتر به حساب می آید. همچنین عملیات حسابی ، منطقی و … را انجام میدهد.

عملیات مهم یک واحد پردازش مرکزی : واکشی ، رمز گشایی ، اجرا ، نوشتن میباشد.
مادر بورد (Motherboard)

مادربرد،  برد اصلی مدار رایانه است و به عنوان برد اصلی یا برد منطقی نیز شناخته می شود. اگر کامپیوتر خود را باز کنید ، بزرگترین قطعه سیلیکونی که به چشم شما میخورد مادربرد است.مادربرد اجزای سخت افزاری کامپیوتر مانند پردازنده (CPU) ، حافظه (RAM) ، هارد دیسک و کارت ویدیو را بهم متصل میکند. انواع مختلفی از مادربردها وجود دارد که به گونه ای طراحی شده اند که در انواع و اندازه های مختلف رایانه مناسب باشند.هر نوع مادربرد برای کار با انواع خاصی از پردازنده ها و حافظه ها طراحی شده است ، بنابراین آنها قادر به کار با هر پردازنده و نوع حافظه نیستند.

حافظه موقت (RAM)

RAMیک دستگاه سخت افزاری است که امکان ذخیره و بازیابی اطلاعات را در رایانه فراهم می کند. RAM معمولاً با DRAM همراه است که نوعی ماژول حافظه محسوب میشود. رم یک حافظه ی موقت میباشد اگر داده ها ذخیره نشوند هنگام خاموش شدن رایانه تمامی داده از بین خواهند رفت.

هارد دیسک Hard Disk Drive

هارد دیسک همانند رم  یک حافظه ی ذخیره سازی است اما تفاوت میان این دو RAM برای ذخیره برنامه های رایانه ای و داده های مورد نیاز CPU در زمان واقعی استفاده می شود. داده های RAM بی ثبات است و پس از خاموش شدن رایانه پاک می شود. هارد دیسک دارای حافظه دائمی است و از آن برای ذخیره داده های خاص کاربر و فایل های سیستم عامل استفاده می شود.  

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با گروه پشتیبانی ما در ارتباط باشید.
برای مشاهده ترفندهای بیشتر به صفحه آپارات ما مراجعه کنید.

 

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *