بهمن, ۱۳۹۷ بدون نظر HTML

تاریخچه مختصری از HTML

 

آقای تیم برنرز لی در سال ۱۹۸۹ شبکه جهانی وب را طرح ریزی کرد. در واقع هدف اصلی وی فراهم آوردن ساز و کاری بود که از آن طریق محقیق بتوانند نتایج تحقیقات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

سپس زبان نشانه گذاری فرامتنی یا HyperText Markup Language که به صورت مختصر HTML خوانده می شود را طرح ریزی نمود و در نهایت در سال ۱۹۹۱ این زبان به طور رسمی به دنیا معرفی شد و این زبان به جایی رسید که دنیای اینترنت بدون آن بی معنا است.

به طور کلی زبان اچ تی ام ال زبان قابل فهم برای کلیه مرورگرها است. در حقیقت مرورگر کدهای اچ تی ام ال را تفسیر نموده و به متونی تبدیل می کند که برای کاربر قابل مشاهده باشند.

 

نسخه های اچ تی ام ال

 

پس از معرفی اولین نسخه این زبان، در هر نسخه جدید قابلیت های فراوانی به این زبان اضافه شد بطوری که سیر پیشرفت این زبان در جدول زیر نشان داده شده است:

Year Version
۱۹۹۱ HTML
۱۹۹۳ +HTML
۱۹۹۵  HTML 2.0
۱۹۹۷ HTML 3.2
۱۹۹۹ HTML 4.01
۲۰۰۰ XHTML 1.0
۲۰۱۲ HTML 5
۲۰۱۳ XHTML 5

 

همانطور که در جدول فوق مشاهده می شود نسخه ای تحت عنوان XHTML 1.0 و XHTML5 در لیست دیده می شوند. سازمانی به آدرس www.w3c.com متولی ارتقاء و انتشار زبان اچ تی ام ال است تقریباً در سال ۲۰۰۰ نسخه جدیدی از زبان اچ تی ام ال را تحت عنوان اکس اچ تی ام ال را را منتشر کرد.

به طور کلی منظور از اکس اچ تی ام ال ترکیبی از زبان اچ تی ام ال با زبان اکس ام ال است. در واقع پس از ترکیب دو زبان با یکدیگر زبان اچ تی ام ال توسعه پذیر تر شد و به طور کلی دست برنامه نویسان به مراتب باز تر شد.

در نسخه اول این زبان کلیه تگ ها شبیه به تگ های نسخه ۴ بود با این تفاوت که یک سری تگ های تکمیلی به آن اضافه شده و یکسری قوانینی هم به آن اضافه شده است که می شود گفت قوانین سخت گیرانه ای بودند.

جهت مطالعه ی مقالات بیشتری در مورد HTML سایر مطالب وبسایت را بازدید نمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *