فضای مجازی

فضای مجازی

تعریف کلی فضای مجازی :

فضای مجازی را می توان برای توصیف تمام انواع منابع اطلاعاتی موجود از طریق شبکه های رایانه ای به کار برد. در حقیقت فضای مجازی نوع متفاوتی از واقعیت مجازی و دیجیتال است که توسط شبکه های رایانه ای هم پیوند تامین می شود که می توان آن را شبکه جهانی اینترنت هم نامید. از خصوصیات بارز این فضا بی مکانی و بی زمانی است. فضای مجازی قلمرویی وسیع و بدیع است که برای ساکنان خود امکانات- آزادی ها- فرصت ها- آسیب ها و محدودیت های نوینی را به همراه دارد.

تاثیر فضای مجازی بر سبک زندگی

فضای مجازی و اینترنت در دنیای امروز ما به گونه ای نفوذ کرده که نمی توان بدون آن زندگی را تصور کرد اما همین فضا آسیب های متعددی را با خود به دنبال دارد که یکی از اصلی ترین آن ها تغییر سبک زندگی و شکستن مرز باورها و ارزش هاست. یکی از مهم ترین چالش هایی که در پی توسعه سریع جوامع ایجاد می شود تضادهای فرهنگی جامعه با ابزار و دستاوردهای توسعه است. بدیهی است با سرعت گرفتن رشد توسعه این تضادها به شکل برجسته تری نمایان می شوند و آسیب بیشتری متوجه آن جامعه می شود. از این رو باید در کنار آموزش فضای مجازی و کاربردها و نحوه استفاده از آن باید نخست فرهنگ درست استفاده کردن از آن را آموزش داد تا هیچ خطری متوجه کاربران آن نشود.

آثار سوء اینترنت بر خانواده

با افزایش فراگیری اینترنت و کاربران فضای مجازی اعتیاد تازه ای شکل گرفته است. اعتیاد به اینترنت یک حقیقت استی که سبب دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر می شود. ورود افراطی به فضای مجازی باعث کاهش روابط اجتماعی و ایجاد افسردگی در جوانان و نوجوانان خواهد شد و از سوی دیگر موجب ایجاد تنش و مشکلات در روابط اعضای خانواده می شود

برای ادامه مطلب و آشنایی با فضای مجازی با ما همراه باشید.

آموزش های صحیح استفاده از فضای مجازی

اینترنت یک بازار جهانی برای داد و ستد اطلاعات است. می توان از این بازار به نحو مطلوب استفاده کرد. داشتن دانش اطلاعاتی لازم و مناسب در مورد هر فناوری جدید در بین عموم مردم یکی از مهم ترین عوامل موثر در دارا بودن فرهنگ درست برای استفاده از آن فناوری می باشد. قطعا باید به این موضوع اعتراف کرد که جای تدریس و آموزش فرهنگ صحیح استفاده از اینترنت در مدارس و دانشگاه ها و حتی درون خانواده ها خالی است.

عوارض جسمی و روحی در کمین کاربران فضای مجازی

دنیای امروز پر از تکنولوژی است. تقریبا هر خانواده ای صاحب حداقل یک وسیله هوشمند الکترونیکی است. مطالعات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد که سلامت جسمی اجتماعی و روانی ما به دلیل مواجهه بیش از حد با تکنولوژی آسیب دیده است. یکی از راه های مقابله با این معضل نظارت و محدود کردن استفاده از این فضا و داشتن جایگزین مناسب برای این فضا است.

عوارض جسمی از جمله سردرد- ایجاد مشکلات چشمی- بروز چاقی در پی نداشتن فعالیت و تحرک – استرس و افسردگی و… است.

فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان

در دنیای امروز تکنولوژی چنان با سرعت وارد زندگی بشر شده و راه نفوذ پیدا کرده که نمی توان با بی تفاوتی از کنار آن گذشت. در این عصر تکنولوژی نمی توان تصور کرد که فرزندان ما بزرگ شوند رشد کنند وارد دانشگاه و حوزه های مختلف دیگر شوند اما با کامپیوتر سروکار نداشته باشند و شبکه جهانی اینترنت را نشناسند. در کنار این ها باید روش صحیح برخورد و استفاده از این فضا را آموزش داد تا بیشترین سود و استفاده حاصل آید.فضای مجازی در کنار اثرات منفی خود اثرات مثبت و مزایای زیادی نیز برای کاربران خود دارد.

کاربردهای مثبت استفاده از فضای مجازی
  • ایجاد فروشگاه های آنلاین و کسب درآمد در منزل بدون خروج از منزل و با کمترین سرمایه
  • استفاده از کلاس های آموزشی آنلاین که برای افرادی که فرصت یا امکان حضور در کلاس ها را ندارند
  • شهروند الکترونیک
  • دولت الکترونیک
  • اقتصاد و تجارت الکترونیک
برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با انواع ترفند ها با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است