آموزش CSS : مقدمه CSS

زبان css از جمله زبان های طراحی وب بوده که این امکان را به طراحان سایت میدهد تا کد های html خود را از لحاظ دیداری زیبا و چشمگیر کنید.پس از فرا گیری نحوه استفاده از تگ های html اساسی ترین گام یادگیری استفاده از کد های css است.

مقدمه css:

( css(cascading style sheet شیوه نامه آبشاری

یک صفحه وب شامل اجزای زیر است:

content (محتوا): این بخش وب به وسیله html ایجاد میگردد.

presentation (نمایش): این بخش وب به وسیله css ایجاد میگردد.

behavior (رفتار): این بخش وب به وسیله java script ایجاد میگردد.

لایه محتوا همیشه وجود دارد چون در این لایه تمامی محتویات یک صفحه وب که به قصد نمایش ایجاد میگردد نوشته می شود.که این نوشته ها بین تگ های xhtml و html قرار میگیرند.

لایه محتوا قالب بندی یک سایت را ر عهده دارد. با استفاده از تگ های html میتوانیم متون ،تصاویر،ویدئو ها،صوت ها و… راکنار هم قرار بدهیم و برای کاربران سایت نمایش بدهیم.

لایه نمایش وظیفه تنظیم و ترتیب محتویات سایت را که برای کاربر نمایش داده می شود را بر عهده دارد.

لایه رفتار کنترل نحوه تعامل کاربر با صفحه را بر عهده دارد که معمولآ این لایه توسط زبان java script ایجاد میگردد.البته هر سه این لایه ها را میتوان یکجا استفاده کرد اما به دلیل آسانی کار و کنترل هرچه خوبتر این لایه ها را از همدیگر جدا کرده اند.

نسخه های css:

css در نسخه های مختلف به بازار عرضه شده است که اولین نسخه ی css .نسخه1 بود که در ماه دسامبر سال 1996 توسط کنسرسیوم تعیین استاندارد های وب (w3c) منتشر شد. در این نسخه خواصی برای تعیین نوع فونت،تراز متن، ایجاد لیست ها و تعیین حاشیه پیش بینی شده بود.

css-2 در سال 1998 معرفی شد. این نسخه تعداد زیادی از خواصی را که طراحان صفحات وب به آنها نیاز داشتند در بر داشت.امکان ایجاد کادر هایی که عناصر دیگر را در بر میگرفتند،تعیین مکان آنها در جهات مختلف، selector های بیشتر و تعیین قالب تگ ها با توجه به نوع دستگاه مشاهده کننده ی صفحه وب و بسیاری امکانات دیگر از این جمله بودند.

css2.1: پیاده سازی برخی از استاندارد های css2 بسیار مشکل بود .به همین دلیل کنسرسیوم تعیین استاندارد های وب تصمیم به اصلاح آنها گرفت و نسخه اصلاح شده نسخه css2.1 نام گرفت.

css3: در این نسخه قابلیت هایی مانند ایجاد متون چند ستونی، ایجاد حاشیه های گرد، تعیین میزان شفافیت عنصر، استفاده از تگ هایی که در مدل های HSL- RGBA- HSLA تعریف شده اند و ایجاد سایه برای متون تعریف شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است