بهینه سازی سئوی تصاویر و انتخاب متن جایگزین مناسب

بهینه سازی سئوی تصاویر و انتخاب متن جایگزین مناسب

 

متن جایگزین یا Alt text چیست؟

alt که همان مخفف alternative است به معنای متن جایگزین می‌باشد و برای تصاویر مورد استفاده قرار میگیرد. هدف استفاده از این متن این است که توضیحات کلی در مورد تصویر و نقش آن در صفحه را در اختیار رباتها یا … قرار بدهد.

کاربردهای متن جایگزین

اضافه کردن متن جایگزین با استفاده از ویژگی alt به تصاویر اولین و مهمترین اصل در Accessibility می‌باشد. مثلا فرض کنید که یک فرد نابینا یا معلول سایت شما را با استفاده از یک Screen reader میبیند. Screen reader زمانی که به یک تصویر میرسد چون نمیتواند آن را به فرد نابینا نشان بدهد، پس متنی که قرار دادید را بصورت صوت در می آورد و به کاربر میفهماند که تصویر مورد نظر در چه موردی است.

زمانی که برای سایت مشکلی پیش می آید و یا اینکه سرعت اینترنت کاربران خوب نیست و تصویر به هر دلیل لود نمیشود. در این زمان alt text بجای تصویر نمایش داده میشه و کاربران میتونن بفهمن هدف تصویر چی بوده و میخواسته چه چیزی رو به نمایش بذاره.
همچنین متن جایگزین به موتورهای جستجو کمک میکنه تا بهتر هدف تصویر رو متوجه بشن و به خوبی تصویر رو ایندکس کنند و نمایش بدن.

فرمت بهینه و مطلوب برای متن جایگزین

بهترین فرمت برای alt text، وصف کننده بودن آن است. به این صورت که فرض کنید شما چشم هایتان را ببندید و یک نفر دیگه  متن رو برای شما بخواند و شما بتوانید تقریبا صحنه و تصویر را در ذهنتان شبیه سازی کنید. اگر اینطور باشد متنی که انتخاب کردید خوب و بهینه است.

 

چرا متن جایگزین مهم است؟

1. دسترسی یا Accessibility

متن جایگزین یکی از اصول طراحی وب Accessible است. هدف اصلی alt text این است که تصویر را به کسانی که نمیتواند  ببیند، توضیح بدهد. Screen reader ها و مرورگرهایی که تصاویر را بلاک کردن و رباتها و … از این متن استفاده میکند و اطلاعاتی در مورد تصویر را به دست می آوردند. استفاده از متن جایگزین برای تصاویر این تضمین را به شما میدهد که همه افرادی که وارد سایت شما میشوند میتواند به خوبی به تصاویر شما دسترسی داشته باشند.

2. سئوی تصاویر

استفاده از alt text علاوه بر اینکه تجربه کاربری سایت شما را بهبود می بخشد، میتواند بر روی سئو سایت شما نیز تاثیر داشته باشد. پس علاوه بر استفاده از نامگذاری و انتخاب عنوان صحیح برای تصاویر، میتوانید بر روی alt text نیز برای تاثیر بر سئو نیز حساب باز کنید.

در حالیکه تشخیص تصاویر توسط موتورهای جستجو در سالهای اخیر خیلی پیشرفت داشته است، اما خزنده های جستجوگر نمیتواند تصاویر را اونطوری که ما میبینیم، مشاهده کنند. پس باید با استفاده از alt text  آن ها را راهنمایی کنیم تا تصویر ما را متوجه  بشوند. اگر موتورهای جستجوگر هدف تصویر ما را نداند هیچوقت  آن ها را در نتایج جستجو نمایش نمی دهند و سودی برای شما نخواهند داشت.

چگونه می توانیم یک متن جایگزین مناسب را بنویسیم؟
  1. تا جایی که میتوانید خلاصه و مفید در مورد تصویر توضیح بدهید.
  2. خیلی متن را طولانی نکنید: Screen reader های معروف فقط 125 کاراکتر اول متن جایگزین رو نمایش می دهند و از بقیه متن صرف نظر می کند. پس سعی کنید متن را خیلی طولانی نکنید.
  3. از کلمات کلیدی استفاده کنید. شما میتوانید در متن alt text نیز از کلمات کلیدی تان استفاده کنید و به موتورهای جستجوگر بفهمانید که هدف اصلی سایت شما چه چیزی است و برای چه چیزی می خواهید رتبه بگیرید.
  4. از کلمات کلیدی به دفعات زیاد در alt text استفاده نکنید چون نتیجه عکس میدهد و گوگل مثل موارد اسپم رفتار میکند.
  5. از کلمات “تصویری از” یا “عکسی از” و … استفاده نکنید
  6. استفاده از ویژگی longdesc را فراموش نکنید. در مواقعی که تصاویر پیچیده تر هستند و نیاز به توضیحات بیشتری دارند را میتوانید از ویژگی longdesc استفاده کنید.
  7. اگر از تصاویر به عنوان ثبت کننده فرم استفاده میکنید برای آن ها هم alt text قرار بدهید و وظیفه ای که بر عهده دارند را درونشون قرار بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است