سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا

 

همانطور که می دانید ، به دو صورت ایستا و پویا می توانید سایت خود را بسازید. از مهم ترین روش های ساخت یک سایت پویا این است که از سیستم مدیریت محتوا کمک گرفته و سایت خود را با آنها بسازیم. همانطور که از نام آنها پیداست ، با این گونه نرم افزار ها تمرکز شما فقط باید روی محتوا باشد. محتوا همان نوشته ها و دیگر انواع رسانه است که شما درون سایت خود منتشر می کنید. و بالاخره  بعد اینکه سایت خود را ساختید باید  آن را  با محتوا و مطالب جدید به روز کنید.برای این کار سیستم های مدیریت محتوا کار شما را بسیار ساده می کنند.

سیستم مدیریت محتوا یک برنامه است که روی هاست شما نصب می شود. به طور نمونه وردپرس را در نظر بگیرید که رایگان است و بسیار پیشرفته است. این سیستم با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده است و برای برپا سازی نیاز به پایگاه داده  MYSQL  دارد.یعنی محتوایی که شما درون سایت خود منتشر می کنید، درون این پایگاه داده ذخیره می شود.پایگاه داده  محل ذخیره داده است و کار خاص دیگری انجام نمی دهد.

بیشتر سیستم های مدیریت محتوا حتی از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند. یعنی حتی شما نگران انگلیسی بودن قسمت های مدیریت سایت خود هم نباشید.اگر خواسته باشیم از قسمت مدیریت سایت در این رابطه مثالی بزنیم، باید به سیستم های وبلاگ دهی اشاره کنیم که به وسیله آنها شما می توانید وبلاگ بسازید،وارد بخش مدیریت وبلاگ خود شده و اقدام به مدیریت وبلاگ خود از ظاهر و قالب گرفته تا تنظیمات و انتشار نوشته کنید. اما سیستم های مدیریت محتوا دارای ابزار ها و امکانات پیشرفته تری نسبت به وبلاگ ها هستند.

مثلا می توانید ظاهر سایت خود را مثل سایت های روز دنیا کنید و از امکاناتی مثل خبرنامه یا ابزار مدیریت کاربران پیشرفته استفاده کنید.وردپرسی که از آن نام بردیم، دارای امکان نصب افزونه است که با نصب این گونه برنامک ها، امکانات آن به شدت قابل افزایش است.

سیستم های مدیریت محتوا دارای امکاناتی با عنوان قالب هستند. شما با تغییر قالب می توانید به راحتی چند کلیک ظاهر سایت خود را تغییر دهید. یعنی این گونه نیست که هر کسی که سایتش را با یک سیستم مدیریت محتوا بسازد، ظاهرش باید دقیقا مثل سایت های دیگری باشد که از آن CMS استفاده کرده باشد.حتی شما اگر خود با کدنویسی و طراحی صفحات وب آشنایی داشته باشید، می توانید قالب خاص خودتان را با CMS  محبوب خود بسازید.

وردپرس، جوملا، دروپال  از مشهورترین سیستم های مدیریت محتوای متن باز هستند اغلب بیشتر جستجو ها برای انتخاب یک سیستم
مدیریت محتوا با این سه سیستم مشهور شروع می شود.در قسمت های بعدی در مورد این سه سیستم به طور حلاصه صحبت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است