رنگ ها در وب

رنگ ها در وب

یکی از تصمیم گیری های مهم طراحان وب سایت هنگام ایجاد قالب صفحات وب، تعیین رنگ یا رنگ های مورد استفاده برای نوشته ها، پس زمینه صفحات و نیز تصاویر است چراکه از منظر روانشناسی، هر رنگ و یا ترکیبی از چند رنگ متنوع، حس خاصی را به ببینده القاء نموده و در گرایش وی به سمت مرور مطالب و صفحات کاملاً مؤثر است.
برای نمونه، وب سایت های رسمی مانند ادارات دولتی و شرکت های بزرگ ترجیح می دهند بااستفاده از رنگ های ملایم مانند سفید، خاکستری یا آبی روشن، کاربران خود را با فضایی ساده و تاحدی رسمی مواجه کنند اما برای وب سایت هایی که شخصی هستند یا ماهیت فرهنگی و هنری دارند کاربرد رنگ های شاد مانند قرمز، صورتی و سبز رایج تر است.

رنگ ها در فرهنگ ها و مناطق جغرافیایی مختلف، اثرات ناخودآگاه متفاوتی را بر روی بینندگان برجای می گذارند، از این رو ارایه یک پیشنهاد کلی برای رنگ بندی صفحات وب چندان عملی نیست.
شاید به همین دلیل است که برخی از سایت ها امکان تغییر رنگ صفحات را برای کاربران فراهم می کنند تا افراد با سلیقه های متفاوت بتوانند رنگ موردنظر خود را انتخاب نمایند.

در یک دسته بندی کلی می توان رنگ ها را به دو دستۀ گرم و سرد تقسیم بندی نمود. رنگ های گرم مانند زرد، نارنجی و قرمز در بیننده حس هیجان را القا می کنند و رنگ های سرد مثل آبی، صورتی و خاکستری جزو رنگ های آرامش بخش محسوب می شوند و در میان طراحان وب سایت ها محبوبیت بیشتری دارند. به ویژه رنگ آبی و ترکیبات آن با سفید یا خاکستری باعث ایجاد حس پایداری و اطمینان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است