اهمیت تایپوگرافی در لوگو

اهمیت تایپوگرافی در لوگو

تایپوگرافی هنر طراحی و ترتیب دادن حروف در راستای ساخت یک کلمه می باشد.بر اساس وزن، پهنا و ارتفاع، یک حرف نیاز پیدا می کند تا حس خاصی را انتقال دهد. انتخاب تایپوگرافی مناسب برای طرح لوگو نیز از عوامل بسیار مهم به شمار می آید.تایپوگرافی را می توان تصویر سازی حروف تعریف کرد. هر طرح حروفی می تواند حامل معنای متفاوتی باشد  در اینجا به دو نوع از حروف چینی های محبوب در این زمینه بپردازیم:

Serif

این گروه از حروف خطوط باریکی هستند که از گوشه های حروف ها و سمبل ها بلند می شوند، به واحد های مجزایی برای چاپگر تقسیم می گردند. این نوع از حروف بسیار خوانا بوده و برای کار های چاپی مناسب می باشند. Serif حروفی منحصر به فرد می باشد که تشخیص حروف آن برای ذهن ما به سهولت و با سرعت زیاد صورت می گیرد و القا کننده ی احساساتی نظیر سنت، احترام و راحتی می باشد.

Sans-Serif

پروژه ی آنلاین بزرگی به شمار می آید، در مقایسه با حروف کوچک و با کیفیت پایین فونت Serif همان حروف در فونت Sans-Serif به دلیل اشکال پیچیده ای که در آن به کار رفته است، همراه با ثبات بیشتری بوده و تمیز، قابل مشاهده تر و مدرن به نظر می رسد.
فونت های خانواده Sans-Serif عبارت هستند از:
Helvetica – Myriad – Calibri – Futura – Proxima Nova

این دو نوع از تایپوگرافی مشهورترین انواع تایپوگرافی به شمار می آیند اما این به این معنا نمی باشد که شما در انتخاب فونت محصور به انتخاب یکی از این دو فونت باشید.
Slab serif, script و فونت های مدرن دیگر بسته به نوع لوگو شما می توانند موثر واقع شوند. همانند رنگ ها هر نوع از تایپوگرافی نیاز به نوعی شخصیت پردازی خاص دارد که ما به واسطه آن از لحاظ احساسی با اثر ارتباط برقرار کنیم.

در اینجا این پرسشی که مطرح می شود این است که چگونه یک طرح حروف خوب برای لوگو خود طراحی کنید؟

با وجود حضور بیش از 45000 فونتی که در بازار موجود می باشد، این سوال همچنان به قوت خود باقی مانده است. با وجود اینکه تایپوگرافی موضوع پیچیده ای به شمار می آید، اما فهمیدن برخی محتواها و قوانین ساده ی آن امکان پذیر می باشد و کمک خواهد کرد تا یک طرح گرافیکی موفق تر عمل نماید.

در اینجا برخی نکات مهم که توجه به آنها زمان ساخت لوگو متن دار به شما پیشنهاد داده می شود، آورده شده است:

  1.  اندازه گیری: اندازه گیری پهنای متن شما دارای اهمیت می باشد، اگر پهنا خیلی زیاد باشد معمولا برای بیننده دشوار است تا با چشم هایش از خطی به خط دیگر رود و اگر زیادی باریک باشد، حرکت چشم های او بیش از اندازه خواهد بود.                 
  2.  نقشه افزایش سایز فونت: فراموش نکنید تا اطمینان حاصل کرده باشید که قالب حروف شما به درستی مقیاس بندی شده باشند تا زمانی که سایز فونت ها را افزایش می دهیم مشکلی ایجاد نشود.
  3.  استفاده صحیح از فضا های خالی: منظور از فضاهای خالی، فضا های بین عناصری مانند بدنه ی متن، ستون ها و … به طرح خود به اندازه ی کافی فضای خالی بدهید، این کار باعث می شود تا تعادل در طرح بیشتر برقرار گردد.
  4. سازگاری: سازگاری و قابلیت انطباق پذیری، ترکیبی کلیدی برای موفقیت در داشتن یک تایپوگرافی خوب و متناسب با برند شما می باشد. سخن در باره ی تایپوگرافی بسیار است، و تایپوگرافی هنر و مهارتی به شمار می آید که برای تخصص یافتن در آن نیاز به سپری زمان بسیاری می باشد. اما فراموش نکنید که این هنر می تواند یکی از عناصر مهم سازنده ی طرح شما به حساب آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است