تاریخچه موشن گرافیک

تاریخچه موشن گرافیک

تاریخچه‌ موشن گرافیک را می‌توان با تاریخ توسعه‌ی گرافیک کامپیوتری نزدیک دانست. از اولین اشخاصی که با استفاده از کامپیوتر شروع به تولید انیمیشن و یا موشن گرافیک کردند می‌توان به جان وایتنی اشاره کرد، جان وایتنی یکی از پدران تاریخچه موشن گرافیک و انیمیشن کامپیوتر است. وی در سال 1960 میلادی اقدام به تأسیس یک کمپانی با نام موشن گرافیک نمود، تا از طریق اختراع کامپیوتری آنالوگ خود، تصاویر متحرک رادیوی و تلویزیونی را ایجاد کند. یکی از معروف‌ترین آثار او، دنباله پویانمایی آلفرد هیچکاک در سال ۱۹۵۸ بود. این کار گرافیک چرخشی را از کوچک به بزرگ نشان می‌داد.

تعریف

موشن گرافیک یک قطعه فیلم یا انیمیشن دیجیتالی است که با حرکت دادن عکس، نوشته و یا تصاویر گرافیکی تولید می‌شود و معمولاً برای استفاده در پروژه‌های چند رسانه‌ای با صدا همراه می‌شود. دو نرم افزار مطرح در طراحی موشن گرافیک افتر افکت و انیمه استودیو هستند که اولی به دلیل وجود جلوه‌ها و افکت‌های بیشتر از انیمه استودیو کاربرد دارد. امروزه موشن گرافیک برای اهداف تجاری، تبلیغاتی و آموزشی استفاده می‌شود پس می‌تواند نقش مهمی در روند موفقیت کسب و کار و یا انتقال مطالب آموزشی ایفا کند.

عوامل موفقیت

اما مسئله‌ی اصلی در ساخت و اجرای موشن گرافیک تأثیر گذار و موفق تنها حرکت دادن تصاویر نیست بلکه ترکیب جلوه‌ها و تطابق حرکات، استفاده از تصاویر مناسب گرافیکی، رنگ بندی مناسب از جمله فاکتورهای اثر گذار در روند موفقیت موشن گرافیک محسوب می‌شوند. 

محتوا

در موشن گرافیک نیز می‌توان دسته بندی‌های سینما رو لحاظ کرد به اینطور که برای انتقال مفاهیم هم می‌توان بصورت جدی و حالت واقعی اقدام کرد و هم می‌توان از چاشنی تخیل و یا طنز استفاده کرد. تجربه نشان داده طنز باعث افزایش بازدید کار می‌شود و از استقبال مردمی بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است